Olkapää paskana

106788
12. huhtikuuta 2005 10:01

Ehdotuksia kuinka pystyisi hoitamaan ruhjoutunutta olkapäätä. Ilmeisesti siteet venähtäneet ja viikonkin jälkeen vamma ei näytä paranemisen merkkejä. Treenata ei pysty ja röntgenkuvissakaan ei näkynyt muuta kuin millin laajentuma toisessa olkanivelessä. Kuitenkin jomottava kipu jatkuu ja jatkuu...

Vastaukset: 25

#1
Eos
12.04.2005 12:11

Mitä jos lepäisit.

#2
12.04.2005 13:14

Kannattaisi varmaan mennä magneettikuviin, niin varmistuisi, että onko siellä jotain pahemmin hajalla. Toisaalta, viikko ei ole mikään hirvittävän pitkä aika toipumiseen..

#3
12.04.2005 13:44

.. ja magneettikuvaus maksaa miljoonia.

Kuten Eoskin sanoi, lepää.

#4
12.04.2005 14:04

".. ja magneettikuvaus maksaa miljoonia."

Ja vakuutus korvaa nuo miljoonat, jos on vakuutukset kunnossa.

#5
12.04.2005 14:20

".. ja magneettikuvaus maksaa miljoonia. "

Ei maksa ja siitäkin kela maksaa osan. Saa ainakin varmuuden mikä siinä on eikä tartte arpoa. Mutta eikös se ollu cuppi työtapaturma? ;>

#6
12.04.2005 16:10

enhän olekaan tehnyt mitään muuta kuin levännyt. omitusta vaan että se ei ole yhtään parempi kuin silloin kun se sattui...
juu työtapaturma illan ylitöissä ;)

#7
12.04.2005 20:04

Vamman laatu riippuu paljon siitä, onko sen päälle kaaduttu tai onko se (lisäksi) vääntynyt.

Olkapäävammat ovat erittäin vaikeasti diagnostaitovia ja siksi magneetti- tai ultraäänikuvaus ehkä joudutaan tekemään.

Ei tuossa paljon ole itse tehtävissä. Olkapäätukiakin on olemassa, mutta niiden antama suoja treenatessa lienee heikonpuoleinen. Tärkeää on, ettet päästä sitä jäykistymään, vaan koetat säilyttää kohtuulliset liikeradat jos ei se nyt aivan sökönä ole.

Edessä voi olla pitkäänkin ainakin jonkinlaista oireilua.

#8
13.04.2005 17:11

Sitä ne ns. "ylityöt" tekee! ;-)

#9
14.04.2005 14:14

Jassoo.

Mulla on vakuutukset kahdessakin firmassa eikä kumpikaan maksa jalan magneettikuvausta.

Tapaturmasta 13 kk, alusta saakka lääkäri on puhunut magneettikuvauksesta. Lähetteet on laitettu vak.yhtiöille.

Nyt jonotan keskussairaalaan kuvaukseen, josta tarvii maksaa vain pkl-maksu 22 €.

Ja jos sieltä löytyy jotain vakavaa, niin haastan molemmat vakuutusyhtiöt oikeuteen.

#10
14.04.2005 15:04

Vakuutusyhtiöt on semmoisia ketkuleita...

#11
14.04.2005 19:36

Niinpä.

#12
15.04.2005 08:59

Mulla taas vakuutusyhtiö maksoi kiltisti tapaturman jälkeen magneettikuvat, ortopedillä käynnit, leikkauksen, lääkkeet, fysioterapian eli koko paketin.

Millä perusteella vakuutusyhtiösi (molemmat) kieltäytyvät korvaamasta? Oliko vakuutusehdoissa joku pienellä kirjoitettu ehto joka ei täyttynyt?

#13
17.04.2005 14:29

Mikä vakuutusyhtiö sinulla on, entäpä millainen tapaturma oli kyseessä?

Itselläni tuo jalan rikkoutuminen vaikutti työhöni niin, että menin täysin työkelvottomaksi. Siltikään kumpikaan vakuutusyhtiöistä ei halunnut ryhtyä selvittämään mahdollisia lisävammautumia.

Vakuutusyhtiöt kieltäytyivät maksamasta magneettikuvausta, koska heidän oma lääkärinsä (joka ei milloinkaan ole nähnyt jalkaani) oli sitä mieltä, että jalkaa ei tarvitse kuvata, vaikka eräs Suomen johtavimmista ortopedeista oli lähetteen sellaiseen kirjoittanut. Se tuli ilmi myös lääkärin kirjoittamassa paperissa, joka lähetettiin sitten vakuutusyhtiölle.

No, IFissä palvelu oli kamalaa: ihmiset ei edes yrittänyt olla ystävällisiä, vaan vittuilivat suoraan sanoen päin naamaa. Tapiolassa olivat ystävällisiä ja ottivat meidät kohteliaasti vastaan ja myös ilmoittivat päätöksistään asiallisesti.
Siispä Tapiola on edelleen sen ykkönen meidän taloudessa :-)

#14
18.04.2005 08:22

IF:issä on vakuutukset ja olen ollut suht tyytyväinen, palvelu on ollut ihan asiallista ja melko nopeaakin.

Hajoitin siis polveni hypätessäni ilmaan ja alastullessa tukijalka liukui alta -> polvi vääntyi, eturistiside meni poikki ja myös sivusiteet repeytyi osittain.

Ilmeisesti vakuutusyhtiöissä päätökset tehdään täysin sattumanvaraisesti, kohtelu riippuu siitä onko käsittelijä noussut aamulla väärällä jalalla sängystä...

Toivottavasti saat jalkasi kuitenkin kuntoon.

#15
Eos
18.04.2005 13:51

Vakuutusehdoissa lienee määritelty mitä vakuutus korvaa ja mitä ei. Esimerkiksi tapaturmavakuutuksissa on usein suljettu pois riskialttiit liikuntalajit, joissa yleensä sarjatasolla pelattaessa vaaditaankin lisenssi, joka sisältää vakuutuksen, joka sitten puolestaan korvaa ko. lajissa sattuvat tapaturmat.

Myös toimenpiteet mitä vakuutus korvaa ja ei korvaa on aina kerrottu vakuutusehdoissa.

Coureuse darling, saisiko tähän asiantuntijalausunnon.

#16
18.04.2005 15:28

Eos on ihan oikeassa. Kyllä vakuutusehdot määrittävät tarkasti mitä korvataan ja mitä ei. Ongelma on siinä, ettei asiakas aina tiedä mitä on ostanut. Joten kannattaa vakuutusta ostaessaan miettiä minkälaista turvaa haluaa. Lisäksi vakuutus kannattaa ottaa silloin kun on vielä terve, ettei vakuutukseen tehdä rajoituksia korvauksien osalta. Yleensä sekoitetaan helposti tapaturma ja sairauskuluvakuutukset.

Tapaturmavakuutus korvaa nimensä mukaisesti TAPATURMAAN liittyviä vahinkoja eli tapaturman määritelmän (Tapaturma on äkillinen tapahtuma, joka johtuu ulkoisesta
syystä ja aiheuttaa vamman) täytyy täyttyä. Urheiluliitto ja -seuratoiminnassa on rajoituksia voimassaolon osalta, samoin kuin ns. vaarallisissa urheilulajeissa (mm. painonnosto tai laitesukellus). Kannattaa tarkistaa vakuutusturvansa omalta seuralta. Tapaturmavakuutus voi korvata hoitokuluja ja siitä voidaan maksaa kertakorvaus kuolemantapauksessa tai invaliditeettitapauksessa. Asiakas itse määrittelee korvaussummat ja omavastuut. Hinta määräytyy niiden mukaan.

Sairauskuluvakuutus korvaa nimensä mukaisesti SAIRAUSKULUJA eli kaikkia lääkäri ja lääkekuluja. Sairauskuluvakuutus on huomattavasti kattavampi, mutta myös kalliimpi vakuutus kuin tapaturma. Siinä ei katsota sitä, miten sairaus tai loukkaantuminen on tapahtunut.

Itse suosittelen, että liikkuvan ihmisen kannattaa ottaa molemmat! Muutenkin suosittelen, että kannattaa kiinnostua omista vakuutuksistaan ennen kuin sattuu jotain. Monesti asunto ja auto on vakuutettu hyvin, mutta se tärkein eli itsensä vakuuttaminen jää vähän heikommalle.

Tulipas sepustus... Lisää kysyttävää? ;)

#17
Eos
18.04.2005 15:44

Juuri tätä syväluotaavaa ja analyyttistä kannanottoa kaipasin. Kiitos Cou, sä et petä koskaan.

#18
18.04.2005 16:02

Käytännössä noi tapaturmavakuutuksen rajoitukset tarkoittavat sitä, että mitään ei makseta jos vahingossa sanot olevasi kilpaurheilija. Siksi mäkään en harrasta mitään liikuntaa ja nilkka hajoaa aina bussiin juostessa.

#19
18.04.2005 16:06

Seurasi ottaa sinulle vakuutukset. Tosin niiden korvaussummat ovat yleensä aika mitättömät (= helppo kohta säästää kustannuksissa). Ota siis sairauskuluvakuutus!

#20
18.04.2005 16:48

En tiedä yhtään seuraa, jolla olisi vakuutus urheilijoille. No, joillekin alle 15 vuotiaille on urheiluseuran tapaturmavakuutus, mutta ei todellakaan tällaisille menetetyille lupauksille.

Sairauskuluvakuutus lienee ainoa järkevä vaihtoehto urheilijalle. Sehän korvaa myös rasitusvammat?

#21
18.04.2005 17:06

Käsittääkseni seuran täytyy ottaa jäsenilleen tapaturmavakuutus. Niistä ei yleensä vaan hirveästi tiedoteta. Lisäksi niiden antama turva on monesti minimaalinen.

Sairauskuluvakuutus kattaa rasitusvammat silloin kun vakuutus on otettu ennen kuin oireet ovat ilmaantuneet. Vakuutusta ottaessasi joudut antamaan terveysselvityksen.

#22
Eos
18.04.2005 20:35

Ainakin salibandy- ja jääkiekkolisenssit sisältävät vakuutukset. Ko. lajien takana on tietenkin melko suuret lajiliitot ja siksi toiminta on ehkä suht edistyksellistä. Muista lajeista ei ole hajuakaan, mutta uskon, että kilpatason urheilu, oli se taso mikä tahansa ei ole mahdollista ilman vastaavaa lisenssiä. Ja jos onkin, voi jokainen käyttää tervettä järkeä ja hankkia sairaskuluvakuutuksen.

#23
21.04.2005 11:00

Lisenssi ei välttämättä sisällä vakuutusta, omassa liitossani on valittavissa haluaako kilpailija maksaa pelkän lisenssin vai sisällyttää siihen vakuutuksen, tässäkin vaihtoehtoina on vain hoitokulut kattava vakuutus tai laajempi, jossa myös fysioterapia yms.

Seuran kautta ei ole mitään vakuutusta.

#24
03.05.2005 12:48

Kyselin om asta vakuutusyhtiöstäni mahdollisuutta käyttää erikoislääkäripalveluita ja ei kuulemma ole mitään ongelmia kunhan ei mene sen määrätyn summan yli. Hoitoon tulee vain ohjautua 14 päivän kuluessa tapahtuneesta

#25
Eos
03.05.2005 13:27

No sitten ilmanmuuta suoraan ortopedille.

Itselläni on Mehiläisen urheilulääkäreistä vain ja ainoastaan hyvää sanottavaa, joten suosittelen sitä tahoa. Kaikki toimenpiteet tehtiin nopealla aikataululla ja ortopediakin sai häiriköidä okapää-leikkauksen jälkeen puhelimitse milloin vain, vaikka hän sattui juui aloittamaan kesälomansa.
Palvelua sai siis koko rahan edestä :-)

kirjaudu sisään jos haluat vastata