keho.net liikuttaa myös sinua

Liian kova harjoitusohjelma pk-kaudella??

13 viestiä

01.06.2009 00:03Liian kova harjoitusohjelma pk-kaudella??

Toukopouko3

viestejä
3

Voiko peruskuntoa treenata liikaa?? treeniohjelma aluillaan kuukauden päivät treenattu ja tällä hetkellä ohjelma koostuu seuraavanlaisesti:

Ma- Lajikohtainen treeni Anaerobinen 3*20min palautukset väliin 20min. keskisyke ollut n:175

Ti- hölkkää sauvojen kanssa 1h syke alle 140
Ke- kevyt sauvakävely 1h syke jotain 125

To Ma- Lajikohtainen treeni Anaerobinen 3*20min palautukset väliin 20min. keskisyke ollut n:175

Pe- kevyt sauvakävely 1h syke jotain 125

La- Hölkkää tms sauvat mukana mahdollisesti pitkä 1,5-2h syke alle 140

Su-Lepoa tai palauttavaa ja kevyttä

Eli Laji mihin treenaan toimii tuolla erittäin kovalla sykealueella n 170. Mutta päätavoite mihin kunnon pitää olla hyvä on vasta vuodenvaihteenjälkeen.. Onko ohjelma siis liian kova kun tällähetkellä pitäisi hankkia aivan peruskuntoa?

01.06.2009 03:17

Bunny B

Bunny B
Feel no fear!
viestejä
170

Minusta treenimaara ei kuulosta ollenkaan liian paljolta, tosin en ole varma, onko ko. ohjelma ihan paras peruskuntoa ajatellen. Itse ainakin sisallyttaisin ohjelmaan myos intervalliharjoituksia - ja mahdollisesti oman kehon painolla tehtavia harjoituksia. Niiden maaraa voisi nyt olla pienempi ja loppuvuotta kohti vahan suurempi. Kunto/voima nimittain kasvaa.

01.06.2009 10:14

Toukopouko3

viestejä
3

voisihan tuosta tilanteenmukaan nuita matalasykkeisimpiä harjoituksia tehdä intervallinakin... on vain tullut treenattua aina ennen liian kovaa pk-kausi eikä haluttua tulosta ole tullut.Nyt tulee varottua liian kovaa sykettä, tuossa intervallitreenissähän se kuitenkin nousee jos haluaa keskisykkkeen olevan tuolla aerobisella puolella??? riittääkö yksi vai intervallitreeni ja minkälainen olisi suoritus/palautusaika ja kokonaiskesto? Ja nuo omalla keholla tehtävät kuntoilut olen ajatellutkin aloittaa, mutta maltillisesti :)

01.06.2009 12:48Tervehdys Sinulle Toukopouko3

Arthuro

Arthuro
Vierivä kivi ei sammaloidu
viestejä
620

Treenimäärän ja/tai tehon soveltuminen harjoittelijalle on kovasti yksilöllistä. On syytä seurata kohonsa tuntemuksia, jotta välttyisi liikarasitukselta ...

http://www.fillari-lehti.fi/perus/jutut/markku6.asp

Yleensä sanotaan kohtuukuormitteisen liikunnan (syke 60-70% maksimista) kehittävän peruskestävyyttä etenkin kuntoilutasolla.

Jos omaa jo kohtuullisen hyvän peruskestävyyden, on syytä siirtyä aerobiseen harjoitteluun (syke 70-80% maksimista). Tällöin kehon kyky kuljettaa happea lihaksille ja hiilidioksidia pois niistä paranee.

Kilpaurheilijaksi aikovalle tai jo sellaiselle anaerobisen alueen (syke 80-90% maksimista) harjoitteluun tulisi käyttää useita harjoituskertoja viikossa.

Hyvä "nyrkkisääntö" vetoihin tai intervalleihin on sellainen, että veto- ja palautusvaihe ovat samanmittaisia (joko ajallisesti tai matkallisesti)... esim. 200 metriä vetoa / 200 metriä palautusta hitaammalla vauhdilla. Kummankaan ei näistä ole syytä olla äärimmäisyys - ei siis aivan täysillä eikä myöskään turhan löysästi.

Olen täällä keho.netissä joskus kertonut siitä miten Emil Zatopek aikoinaan teki intervalleja radalla: 100 metriä vauhdikasta juoksua / 100 metriä kävelyä ... tämä 100 kertaa eli kokonaismatka 2o kilometriä (50 kierrosta).

Hyviä vinkkejä löytyy myös osoitteista :

http://www.seponkotisivut.com/

http://www.intervaltraining.net/

Aurinkoisia ja kehitystä tuottavia treenejä Sinulle toivottaa Arthuro.

http://kuntoguru.blogspot.com
http://www.kuntoguru.com

01.06.2009 13:28

Arthuro

Arthuro
Vierivä kivi ei sammaloidu
viestejä
620

Pieni täsmennys ... kohonsa=kehonsa ... näin kesähelteellä tuntuu ajatukset karkaavan.

01.06.2009 13:58

Bunny B

Bunny B
Feel no fear!
viestejä
170

..ja jos liikaa vasyttaa, niin voihan sita pitaa valilla ylimaaraisen lepopaivan ja nauttia kesasta, ei se kunto siita mihinkaan laske!

01.06.2009 15:05

Toukopouko3

viestejä
3

Ajatuksena olisi jaksottaa siis tämä kesä tehdä peruskuntotreeniä ja nuilla lajikohtaisilla siis ne pari vauhtikestävyyttä/kovaa treeniä viikolle. Aikaisempina vuosina en siis ole tehnyt mitään oikeaa peruskuntokautta ennen kun varsinaisesti nuo kovemmat treenit alkaa... Käyn mahdollisesti viikolla kuntotestit jolla saa tietää kunnon nykyisen tilan ja suunnitteleminen helpottuu. Vaikka tähtäin on kilpa-urheilu tasolle niin onko väärin jos ei pk-kaudella treenaa kamalasti tuolla an--aerobisella tasolla vaan keskittyy juuri tuonne matala-/kohtuukuormitteiselle treenille.. Eikö tuo anaerobinen treeni "syö" hapenottokykyä ja taas matalakuormitteinen taas paranna sitä?? eli eikö nyt alkuun kannata hankkia "varastoon" hapenottokykyä ja sitten kilpailukauden lähestyessä "tuhlata" sitä treenamalla kovilla sykkeillä. :)

Uusia vastauksia odotellessa on aika kiittää vanhoista -KIITOS-

24.06.2009 19:16

Doni

viestejä
3

Hapenotto kyky on hengitys tekniikasta kiinni ja sitäkin voi kehittää. Jätä kuule sauvat pois ja keskity juostessa hengitys tekniikkaan. Hitaasti ja tasaisesti. :D Peruskunnon saa pelkällä lenkkeilyllä eikä se vaadi ihmeempiä...Kunnon kehittyessä hapenottokykykin kehittyy mikä on päivän selvää.

25.06.2009 13:25

Jyrki

Jyrki

viestejä
392

Doni kirjoitti: Hapenotto kyky on hengitys tekniikasta kiinni

Normaalisti maksimaalisen hapenottokyvyn testeissä, kun maksimiventilaatio- ja spirometria-arvot ovat käytettävissä, jää keuhkojen kapasiteetista noin 20% reserviin. Eli hengitys ei suinkaan ole pääsääntöisesti maksimaalista hapenottokykyä rajoittava tekijä. Tosin joillakin henkilöillä reservit tulevat täysin käyttöön ja spiroergometrin muutamista muuttujista voi päätellä hengityspuolen riittävyyttä.

Tietysti epätaloudellinen hengitystekniikka aikaansaa hengityslihasten normaalia suuremman hapenkulutuksen, jolloin muut työskentelevät lihakset saavat tulla toimeen vähemmällä hapella.

26.06.2009 11:32

ÄksÄks

viestejä
20

Haulla "Heikki Rusko: Kestävyysliikunta - mitä tarvitaan? " löysin artikkelin, joka korostaa voima/nopeus harjoittelun merkityksestä kestävyysurheilijalla. Esimerkiksi juuri intervalliharjoituksen voisi räätälöidä harjoittamaan nopeus/voimaominaisuuksia.

Artikkelin sanoma oli:

* Perinteisesti kestäyysharjoittelussa on pyritty harjoittamaan sydän-ja verrenkiertoelimistön tehokkuutta maksimaalisen hapenottokyvyn kehittömiseksi.

* Uusimmat tukimukset ovat osoittaneet, että hermolihasjärjestelmän suorituskyky vaikuttaa myös kestäyyteen ja hapenottokykyyn. Hermolihasjärjestelmää harjoitetaan juuri nopeus/voimaharjoituksilla.

Kannattaa lukea artikkeli, kertomus CNS:n ympärillä tapahtuvista asioista oli jännä ja mieltä kutkuttava. Hyvää lukemista vaikkapa juuri ennen nukkumaanmenoa.

26.06.2009 11:40

ÄksÄks

viestejä
20

Juuriko Hermolihasjärjestelmän väsyminen romahdutti Virpi Kuitusen kunnon viimetalvena joulun tuntumassa ?

09.10.2009 08:46Peruskuntoharjoittelu

aatu

aatu

viestejä
2

Kirjoitan ensikertaa, jotenka saa nähdä minne tämä menee vai meneekö minnekään.
Harjoittelet kaksi kertaa Anairobisesti 3*20 min välillä 20 min palautusta 175 sykkeellä.
Sykkeeseen en osaa ottaa kantaa, koska en tiedä maksimisykettäsi.
Mutta jos harjoituksesi 20 min vedot ovat Anairobisia ja niitä kertyy 2*60 min viikossa niin on se aikapaljon.
Kokonaisharjoitusaikasi jos oikein laskin on 8,5-9 h viikossa.
Anairobista harjoitusta kertyy n.22-23,5%.
Itse teen Anairobista hajoitusta peruskuntokaudella ehkä n. 15%
Toisaalta riippuu myös siitä, mitenkä kova tasoista tämä Anairobinen harjoitus sitten todella on.
Voi olla, että harjoitusohjelmasi on omaa näkemystäni parempi.
Seuraa kuitenkin vireyttäsi ja löysää tarvittaessa.

09.10.2009 15:18

mari3

mari3
Don´t dream it, be it.
viestejä
596

Tehäänkö tätä kova tasoista anairobista siis ilman airoja?



Sinun täytyy olla kirjautuneena sisään jättääksesi vastauksen.

Tilaa keho.net uutiskirje

Kokoamme uutiskirjeeseen parhaat palat kätevinä linkkeinä.

Kirjaudu sisään





Muista kirjautumiseni tältä koneelta

Ei tunnusta? Rekisteröidy! Unohtuiko salasana? Tilaa uusi!

Monta syytä liittyä jäseneksi

Artikkelit
Artikkeleita, tutkimuksia, henkilöesittelyitä, vinkkejä...
Linkit
Ravintoon, harjoitteluun ja hyvinvointiin liittyvät ajankohtaiset linkit
Ravinto
Ilmainen ravintoainelaskuri. Seuraa mitä syöt ja saa ideoita keho.netin reseptiarkistosta!
Keskustelu
Laadukasta ja asiallista keskustelua hyvinvoinnista.
Uutiskirje
Kokoamme uutiskirjeeseen parhaat palat kätevinä linkkeinä.

Keho.net haku