Akonan kuntoon
Tämän blogin RSS-syöte | Kommenttien RSS-syöte
Toiseksi viimeinen postaus Riosta
15/07/2008 16:14 kirjoittanut: akonan
Aikamoinen treenimäärä takana. Vielä olis 3 treeniä edessä ennen kuin matka jatkuu takaisin kotiin. Yhteensä treenejä kertyy näillä näkymin 2 viikon reissulla 14 kpl.
Olkapää tulehtui viime viikon puolessa välissä, joka hieman haittasi treeniä. Sain kuitenkin hyvät dropit ja olkapää on nyt kunnossa. Tai ainakin sellaisessa kunnossa, että saan täällä treenattua.
Foam roll on ollut pelastava apuväline. Sen ja venyttelyn avulla olen pysynyt yllättävänkin hyvässä ja vetreässä kunnossa vaikka treenejä on ollut paljon.
Treenien välillä olen käyttänyt aikaa myös Scott Sonnonin Prasara joogaan tutustumiseen. Vaikuttaa erittäin hyvältä painin tueksi. Tässä on yksi video, josta selviää millaisesta meiningistä on kyse: http://youtube.com/watch?v=VlxfIfEVqc0
Osa liikkeistä on kovinkin tuttuja, mutta pitäisi saada vielä siirtymiset liikkeestä toiseen sujuviksi ja rennoiksi.
Pari erityismainintaa treeneistä:
Perjantaina olin yksityistunnilla, jossa käytiin läpi minun ylöskirjaamia kysymyksiä/ongelmia. Oli erittäin antoisa 60 minuuttinen. Uskon, että kun nuo vastaukset saadaan upotettua selkärankaan niin painit kulkee ihan eri tasolla.
Lauantaina olin epävirallisissa lukkopainitreeneissä. Lukkopainissa ei ole tuota pukua päällä vaan yleensä shortsit ja t-paita tms. Näihin treeneihin ilmestyikin kaksi erittäin vanhan koulukunnan miestä (toinen 40 ja toinen 55 v). Molemmilla speedot ja hihattomat t-paidat :) Speedot kuuluvat Rion rannoille, joten täkäläisille ne eivät ole sellainen kummitus kuin Suomessa. Ottelijapiireissä nuo ovat tuttu ilmestys "vanhoilta ajoilta", mutta ajattelin tämän tiedon viihdyttävän ainakin osaa teistä ;) Oli kyllä kovia jannuja. Tuli kyytiä oikein isän kädestä. Olisi niin hienoa olla tuollaisessa kuosissa vanhempana (tai edes joskus :D).
Väinö: Roudaa BJJ-puku salille niin voidaan ottaa tavaksi vetää kevyet painit joka treenin yhteydessä?
Kommentit (4)
marks 15/07/2008 17:40 |
|
akonan 15/07/2008 19:06 |
|
Näätä 15/07/2008 23:14 |
|
akonan 16/07/2008 13:34 |
Sinun täytyy olla kirjautuneena sisään jättääksesi vastauksen.

20.08.2008
14:18
Nimimerkki: