21:37
31.07.2010
Akonan kuntoon
Tämän blogin RSS-syöte | Kommenttien RSS-syöte
Reissun briiffi
03/03/2010 09:30 kirjoittanut: akonan
Saavuimme erittäin vähillä unilla Krabille. Paikalla odotti lämpöä sievät 38 astetta. Hotlalle bussissa, jossa lämpöä oli varmasti vielä enemmän kuin ulkona :) En kovin helposti sopeudu lämpöön joten vedessä pitäisi olla paljon :)

Hotlan edessä oli hiekkaranta joka piti käydä samantien tsekkaamassa. Räpylät ja maski mukaan ja ulos.
Vesi oli sameampaa kuin olin toivunut ja muutaman sadan metrin uinnilla ei löytynyt kolmea metriä syvempää kohtaa. Yhtään kalaa en nähnyt. Noh, tästä suunta oli vain ylöspäin :)
Railey Beach. Täällä oli muutamakin ranta ja alkuun tilanne näytti pelottavasti samalta kuin omalla rannallamme. Näkyvyys oli hieman parempi, mutta kaloja ei näkynyt vieläkään.. Kunnes löysimme pari kivenlohkaretta. Ei täälläkään mitään hirveää kalafestaria ollut mutta jotain. Syvyyttä oli parhaimmillaan 3 metriä.
Snorkkeliporukan kanssa Bamboo saarelle. Nyt oli kalaa ja näkyvyyttäkin! Laidasta laitaan lajeja ja jopa leopardi haikin, jonka itse kätevästi missasin. Sain kuvattua videolle lempparikalani, papukaijakalan, ruokailun! Syvyyttä oli 4,5 metriä parhaimmillaan joten jotain kehitystä siinäkin.

Chicken Island - täällä snorklailua ERITTÄIN matalassa vedessä. Paljon kaloja ja ehdottomasti tähän astisen sukeltelu-uran paras kalakokemus: löysin kalaparven (papukaijakaloja (mah favorite!) ja jotain vaaleita samankokoisia muita kaloja) riutalta joka ruokaili popsimalla korallia. Näiden kanssa hengailin aalloissa n. 10 minuuttia. Pääsin käytännössä kosketusetäisyydelle ja eivätkä ne olleet minusta moksiskaan. Loistavaa settiä!

Phi phi -saarella sukeltajien matkassa. En muista kohteiden nimiä, mutta oli erittäin hyvä reissu. Kaksi kohdetta joista toinen pienen saaren edustalla ja toinen karikko/riutta keskellä merta. Tällä reissulla oli jo syvyyttäkin ja käytiin kympissä pyörähtämässä. Molemmissa kohteissa oli sen verran merenkäyntiä, että mitään ennätysyrityksiä uskaltanut kokeilla. Paljon kaloja ja erittäin hyvä näkyvyys.

Poda Island - Chickenin vieressä erittäin pieni saari. Hieman syvempää kuin Chickenillä, muuten aikalailla sama meininki. Tosi sympaattinen paikka.
Kuumat lähteet ja hmmm.. olikohan toinen paikka Crystal Ponds tms. Pitihän niissäkin sit käydä vedenalla :D Kuumat lähteet oli erittäin hieno paikka. Keskellä viidakkoa putous/poreamme meininkiä :)

Näiden lisäksi tuli sukelleltua ja uitua altaalla, joka ei ollut pitkä mutta sinisten kaakeliensa ansiosta todella hieno. Kolme tai neljä kertaa taisin käydä "lenkillä" tai ennemminkin pyrähtelemässä. Kaikki lenkit tein avojaloin joka oli sinällään uusi kokemus. Tätä pitää tehdä jatkossa enemmän.

Lisää kuvia reissusta löytyy tuolta: http://www.flickr.com/photos/anttiakonniemi/sets/72157623420931485/
Kommentit (3)
mari3 04/03/2010 11:49 |
|
mari3 04/03/2010 11:53 |
|
akonan 05/03/2010 07:25 |
Sinun täytyy olla kirjautuneena sisään jättääksesi vastauksen.

Nimimerkki: